yandex

ATLETİZM

TÜRKİYE VE ATLETİZM

Türkiye, 1912 yılında Stocholm’de yapılan Olimpiyat Oyunları’na atletizm branşın’da ilk kez katılmıştır. 13 Nisan 1922 yılında Türkiye Atletizm Federasyonu kurulmuştur. Atletizm Federasyonu, Türkiye’de ilk kurulan federasyon olma özelliğini taşımaktadır.

Türkiye,1948 yılında Londra’da yapılan Olimpiyat Oyunlarında atletizm yarışmasında ilk madalyasını Ruhi Sarıalp ile 3 adım atlama branşın da bronz madalya olarak kazanmıştır. Daha sonra 2004 yılında Atina’da yapılan Olimpiyat Oyunlarında Eşref Apak çekiç atma branşın da bronz madalya kazanmıştır.

Türkiye'nin ilk atletizm kulübü Kurtuluş Kulübü’dür.

Türkiye'nin ilk Atleti Celal İbrahim’dir.

Rıza Erdal(Olimpiyat Oyunları ve Olimpik Sporlar)olympic.org
ulusal ve uluslararası spor federasyonları

OLİMPİYAT OYUNLARINDA MADALYA KAZANAN TÜRK ATLEZİMCİLER


Olimpiyat

Kazanan

Madalya

Spor

Dalı

1948 Londra

Ruhi Sarıalp

 Bronz

Atletizm

Üç adım atlama

2004 Atina

Eşref Apak

 Gümüş

Atletizm

Erkekler çekiç atma

2008 Pekin

Elvan Abeylegesse

 Gümüş

Atletizm

Kadınlar 5000 m

2008 Pekin

Elvan Abeylegesse

 Gümüş

Atletizm

Kadınlar 10000 m

2012 Londra

Gamze Bulut

 Altın

Atletizm

Kadınlar 1500 m


ATLETİZM TARİHÇESİ

ATLETİZM

Koşu, atma, atlama ve yürüyüş branşlarından oluşan, zaman ve metre ölçümü ile değerlendirilen bir branştır. Atletizm branşı, diğer branşlarında da anası olarak kabul edilmektedir. Atletizm, ilk kez yarışma amacı ile İrlandalılar ve Yunanlılar tarafından yapılan bir branş olmuştur.

Tarihçe;

Homeros’un İlayda’sında cenaze törenleri sırasında düzenlenen atletizm yarışmalarından söz edilmektedir.

M.Ö. 776 yılında başlayıp M.Ö. 393 yılına kadar süren Antik Olimpiyatlar’da atletizm branşı yer almış ve en önemli yeri teşkil etmiştir. 17.yy da iddiaoynanması için yürüyüş yarışları düzenlenmiştir.

Atletizm ’de düzenli yarışlar ilk kez 1825 yılında Londra’da yapılmıştır. Resmi anlamda ise ilk düzenli atletizm yarışlarının 1861 yılında ilk atletizm kulübü Mincino Lane Athletic Clup ismiyle İngiltere’de kurulmuştur.

Atletizm branşı ilk kez 1896 yılında Atina’da organize edilen 1. Modern Olimpiyat Oyunlarında yer almıştır. Atletizm her zaman Olimpiyat Oyunları’nın temel branşı olarak yerini korumuştur.

1912 yılında Uluslararası Amatör Atletizm Federasyonu (IAAF)kurulmuştur. Merkezi Lozan’dır.