yandex

BASKETBOL

BASKETBOL TARİHÇESİ

BASKETBOL(BASKETBALL)

Basketbol her ortamda oynanan ve topu çemberden geçirerek sayı kazanmaya yönelik bir spor dalıdır.

Tarihçe;

1891 yılında Dr. Naismith ABD Massachusetts kentinde Genç Hristiyanlar Birliği (YMCA) , Eğitim Okulu’nda Beden eğitimi öğretmenliği yaptığı dönemde basketbolu ilk başlatan kişidir.20 Ocak 198 yılında Genç Hristiyanlar Birliği (YMCA) spor salonunda ilk basketbol maçını oynuyor. O dönemlerde 7 kişi ile 20’şer dakikadan üç devre olarak oynanmış. 3-2 sayılık atışlar varmış.

ABD 1897 yılında erkekler arası, 1900 yılında bayanlar arası ilk ulusal şampiyonasını organize etmiştir.

Basketbol,1904 St.Louis Olimpiyat Oyunlarında gösteri sporu olarak yer almış ve Amerikan kulüp takımları arsında maçlar oynatılarak diğer ülkelere tanıtılmıştır.

1932 yılında Uluslararası Basketbol Federasyonu (F.I.B.A.)kurulmuştur.

FIBA her dört yılda bir Olimpiyat Oyunlarının yapıldığı yıllarda toplanarak kurallar üzerinde çalışmaktadır.

Basketbol branşı 1936 yılında Berlin’de yapılan Olimpiyat Oyunları Programına erkekler kategorisinde ilk kez alınmıştır.

Bayanlarda ise 1976 yılında Montreal’de yapılan Olimpiyat Oyunları programına ilk kez alınmıştır.

TÜRKİYE'DE BASKEBOL

Türkiye’de basketbol ilk kez 1904 yılında Robert Koleji Spor Salonunda Amerikalı öğretmenlerin yönetiminde oynanmıştır.

1913 yılında Fenerbahçe Spor Kulübü basketbol faaliyetlerini başlatmış, ancak rakip bulamadığı için ara vermek zorunda kalmıştır.

1919 yılında Türk Sporunun önemli simalarından Selim Sırrı Tarcan, Cağaloğlu Yüksek Öğretmen Okulu öğrencilerine YMCA Müdürü Dr. Deaver’den öğrendiği basketbolu öğretmektedir.

1934 yılında Türkiye Erkek Milli Basketbol Takımı Naili Moran organizasyonunda kurulmuştur. İlk maçını ise 24 Haziran 1936 yılında Yunanistan ile yapmıştır.

Türkiye Erkek Milli Basketbol Takımı ilk kez 1936 yılında Berlin’de yapılan Olimpiyat Oyunları’na katılmıştır.

Türk Basketbolu tarihinin en büyük başarısını 2001 yılında kazanmıştır. Türkiye’de organize edilen 32. Avrupa Basketbol Şampiyonasında grup maçlarında İspanya, Letonya ve Slovenya ile karşılaşan Türk Milli Takımı,gruptan çıktıktan sonra önce dünya devlerinden Hırvatistan’ı, yarı final dede Almanya’yı mağlup edip finale yükselmiştir. Finalde son Avrupa şampiyonuYugoslavya’ya yenilen A Milli Takımımız gümüş madalya kazanmıştır.

Rıza Erdal(Olimpiyat Oyunları ve Olimpik Sporlar)olympic.org
ulusal ve uluslararası spor federasyonları